[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Optimalizace (pokračování)

Busmaster IDE

Standartně pracují jednotky IDE v režimech PIO4-6 (programable input/output). Tyto režimy jsou náročné na zátěž procesoru (80-90%), lépe je používat režim přístupu Busmaster, který mnohem méně zatěžuje procesor (3-8%) a zvyšuje propustnost systému při více jednotkách IDE.

DMA - HDD

Nastavení se provede v Ovládací panely -> Systém -> Správce zařízení -> diskové jednotky , vybrat jednotku a Vlastnosti a zaškrtnout políčko DMA

DMA - CD-ROM

Nastavení se provede v Ovládací panely -> Systém -> Správce zařízení -> CD-ROM , vybrat jednotku a Vlastnosti a zaškrtnout políčko DMA

* U chipsetů VIA se Busmaster aktivuje instalací ovladačů 4in1.

CD-ROM

W9x dnešním rychlým jednotkám CD-ROM přiřazuje nejvýše optimalizaci pro 4x čtení, ale u samotných jednotek toho lze nastavit více.
Dnešní jednotky CD-ROM (DVD-ROM) mají vysoké udávané rychlosti až 48x (7,2MB/s), těchto rychlostí však dosahují až u vnějšího okraje média pokud nedojde k chybě čtení což jednotku donutí zpomalit, a načíst správně při nižší rychlosti.
Právě toto neustálé zrychlování, zpomalování a zastavovájí výrazně snižuje skutečně dosahovanou rychlost. Někdy je méně více, nehledě na vyšší hladinu akustického hluku.
Další zásadou je, aby diskové jednotky byli rychlejší než jednotka CD-ROM, ta se jinak zastavuje a hned zase roztáčí.

Řešením je snížit rychlost čtení a nastavit dobu zastavavení jednotky od posledního čtení.
Příkladem může být sw utilitka CoolLitleTool u CD-ROM jednotek Toshiba (podobná utilita je i u jednotek Teac, ale nespouští se automaticky)

rychlost CD-ROM

Obrázek ukazuje nastavení rychlosti 4x u 16x jednotky a dobu dotáčení od posledního čtení 2 minuty.
U dnešních rychlejších mechanik lze běžně nastavit rychlost 8x (nebo se nastavení 4x chová jako 8x).
Už kvalitní 4x (8x) rychlost čtení stačí pro přehrávání audia a videa. A pro rychlé zkopírování na disk lze samozřejmě přepnout rychlost za chodu.

CD-ROM Utility

Jednotky CD-ROM a tím vlastně samotná média CD (CD-R, CD-RW) způsobují, že těch CD je více a člověk pak obtížněji hledá, kde má co zazálohováno. Pro tyto případy se různé prográmky, jež archivují obsahy médii a umožnují vyhledávat archivovaná data (a další vymoženosti).

  • CD Offline CZ (freeware) http://cdoffline.webz.cz/ doporučuji
  • cdTree
  • Advanced Disk Catalog
  • Where Is It
  • a další (budu rád když mne upozorníte na další)


Zdroje

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Autor: Helium .