Heater - Cooler Tester

Přípravek na měření chladících schopností chladičů.
Jednochip řídí sepnutí výkonové tranzistoru, na kterém lze protopit až 120W (plán) do měděné kostičky 20x20x7,5 mm (horní hrany sraženy) s rovnou a leštěnou plochou s funkční plochou 18x18mm. Do středu boku kostičky je zavrtáno teplotní čidlo.

Měří se teplota okolního vzduchu, teplota v měděné kostce (simulátor procesoru) a otáčky ventilátoru chladiče.
Tepelný výkon je řízen programem z PC.

Funkce zařízení:

Přípravek čeká na příjem dat po sériové lince, přijatý byte se zapíše na DAC převodník (tím určí průchozí proud a výkon). Po přijmu tohoto byte se změří teplota v měděné kostce, vzduchu a otáčky ventilátoru.

Vstup:
byte určující hodnotu proudu skrze DAC.

Výstup:
Teploty a otáčky v textovem formátu.

Současnou verzi provozuji na duralové základně (6mm) se čtyřmi tranzistory a původní měděnou kostičkou, stávající zdroj mi dodá až 70 W ztrátového tepla.
Tepelná kapacita topící základny nemá vliv na měření (porovnáno), jen ustálení hodnot je mnohem pomalejší, ale z důvodu umístnění více výkoných prvků nebylo jiné východisko.

Nevýhodou celého zařízení je zbytečně velká tepelná setrvačnost, a nízké dosahované teploty v místě měření (65-70°C max.), mnoho tepelných přechodů tranzistor-slída-hliník-měd, škoda že sem nesehnal vykonové odpory s hliníkovým pouzdrem, ty by byli ideální a šlo by dosáhnou vyšších teplot.
Na co vyšší teploty ? Měl jsem možnost testovat chladič typu Heat-Pipe, ale výsledek na testeru byl slabý, ale v reálu je velmi dobrý, nedostal jsem systém na provozní teplotu (směs co je v Heat-Pipe).

Obslužný klientský program zajistí odměr každou vteřinu a nastavenou křivku výkonu.

Technická fotogalerie: Heater - Cooler Tester