Elektrostatická elektřina v zimě

Zimní počasí přináší možnosti zimních sportů, odpůrcům naopak vadí zima a úklid sněhu.
I pro nadšence co se rádi hrabou ve svém PC přicházejí změny, a to vyšší riziko elektrostatické elektřiny. Lidově se tomuto zimnímu fenoménu říká zmrzlá vlhkost.


Proč zvýšené riziko v zimě ?

Důvodem je roční období a nižší venkovní teploty, které nás teplomilce nutí topit si ve svých příbytcích, pracovních prostorách a apd.
Většina vytápěcích systémů má vedlejší efekt, kterým je vysušování vzduchu, a tím snížení vlhkosti vzduchu v okolních místnostech i pod úrověn 10%.
V prostředích se suchým vzduchem se snáze generuje elektrostatická elektřina, která může poškodit elektronické komponenty při manipulaci.
Dále lidé pro ochranu před chladem nosí větší množství ošacení, a zejména ošacení s umělými vlákny, které pouhými pohyby při nošení generuje elektrostatickou elektřinu.
Jediným řešením (kromě přestěhování do jiných končin světa) je dbát zvýšenou pozornost při manipulaci elektronickými komponenty.

Zásady při práci s el. komponenty

  • vyvarujeme se částem oblečení s umělými vlákny, vhodné je oblečení z čístých přírodních vláken jako bavlna, len
  • pro přechovávání komponent používáme antistatické obaly (pomůže i zabalení do hliníkového alobalu)
  • komponenty odkládejte jen bezpečné povrchy (alespoň na antistat. sáčky)
  • při práci je vhodné se uzemnit, pomocí drátu nebo speciálního náramku k bezpečně uzemněnému zařízení (např.: radiátor; osobně mám ukostřený pracovní stůl s přístroji)
  • montované zařízení si taktéž uzemníme (např.: case; zde pozor na ATX case bez fyzického vypínače, vždy vytahujte kabel ze zdi)


Ještě se Vám nic nepoškodilo ?

  • rozhodně to není důvod nedodržovat výše zmíněné zásady
  • výrobci opatřují své výtvory ochranami už přímo na křemíku, ale tyto ochrany nejsou všemocné (různé svodové a antiparalní ochranné diody na vývodech čipů)
  • poškození postupně odbourává ochrany, a ty nemusí výrobek vždy ochránitKrásnou zimu přeje

Autor: Helium Helium .