Overclocking starších PCI grafických karet

První grafické karty pro sběrnici AGP používaly takřka stejné chipy jako karty pro sběrnici PCI, ale daly se mnohem lépe přetaktovat. Podíváme se čím je to způsobené a jak na to.

Karty s nVidia Riva128

Mají podporu sběrnice PCI na 66MHz nebo verzi AGP1x.
První overcloking jsem prováděl kdysi v roce 98 s kartou Asus V3000 AGP. Původní frekvence jádra a paměti byla 100MHz a pomocí přetaktování programem PowerStrip nebyl žádný problém dosáhnout maxima 125MHz. Pouze pasivní minichladič grafické chipu a karta byla vcelku chladná.
Ale při pokusu s téměř stejnou kartou Asus V3000 PCI (dřívější název 3D-Explorer) jsem skončil na pouhých 110MHz a při vyšších frekvencích problikávat obraz a docházelo k zatuhnutí během několika minut. Karta topila jak pětník v přetaktovaném i nepřetaktovaném stavu.

Typická grafická karta PCI s nVidia Riva128

Typický design PCI grafické karty s chipem nVidia Riva128. Vpravo dole napájecí zdroj.

Napajecí zdroj - zdroj nadbytečného tepla

Kromě rozdílného přímého konektoru AGP nebo PCI se karty liší nepřítomností/přítomnosti lineárního regulátoru napajení AS2830. Proč?

  • sběrnice PCI má napájecí napětí karet 5V (má i další, pozor nezaměňovat napejení 5V s 3.3V logiky sběrnice u novějších chipsetů)
  • sběrnice AGP má napájecí napětí 3.3V (taktéž zde nezaměnovat s 1.5V logiky)

Neb je Riva 128 na svou dobu moderní chip, používal napajecí napětí 3,3V včetně pamětí, proto jsou tyto grafické karty pro sběrnici PCI vybaveny vlastní zdrojem 5V->3.3V většinou s chipem AS2830.
Jedná se o lineární napětový regulátor tzn., že rozdíl mezi vstupním a výstupním napětím krát procházející proud přemění v teplo. Zde regulátor protopí o dalších 52% ( (1,7V*I)/(3,3V*I) ) energie, kterou spotřebují paměti a chip.

P = ( 5V - 3.3V ) * I

Všechny tehdejší karty měli podobné rozmístnění součástek (viz obr. výše) a ztrátové teplo se protopilo do desky karty a tak přihřívalo chip a paměti.
Tehdejší karty: Asus V3000 PCI, Diamond Viper V330, STB Velocity 128.

Upravíme zdroj

Obvod zdrojem odletujeme od desky a vybavíme ho vlastním chladičem, který nebude ohřívat samotnou desku, a tím i paměti a chip.

  • pomocí mikropájky a odsávačky cínu odletujeme tři piny regulátoru AS2830
  • piny máme odletovány z prokovů desky, ale zbytečně je nevyhýbáme
  • ohřejeme kovovou chladící plochu regulátoru, kterou je přiletován k desce a regulátor sejmeme
  • chladící plošku regulátoru zbavíme mikropájkou cínu a zbytek cínu jemně odbrousíme smirkem
  • regulátor vybavíme hliníkovým chladičem (cca 1/2 pasivu pro stará pentia)
  • regulátor znovu zaletujeme do desky, tentokrát na stojato, aby chladič nepřekážel

Nyní nám nadbytečné teplo nebrání jít při přetaktování této grafické karty výše.
Pro velmi vážné zájemce, kteří by si rádi pohráli i s velikostí napájecího napětí tu je PDF dokumentace regulátoru as2830.pdf .

 

Úpravy provadíte na vlastní riziko, tento článek berte jako inspiraci pro řešení problémů.

Autor: Helium